Sokan küzdünk azzal a problémával, hogy nem tudunk kimenni a lakásból, de a gyerkőcöt valamivel mégis le kellene kötni... Ennek kapcsán ajánlok olyan játékokat, amelyeket a lakásban lehet játszani.
Régi nagy barátunk, a gyurma! Rengeteget lehet vele játszani, és csak a képzelet szab határt, mi mindent lehet belőle készíteni. Olcsó, és jó minőségű gyurmát otthon is el tudtok készíteni, amit hűtőben tartva (persze használaton kívül :)) 1-2 hónapig is el lehet tárolni. Másik haszna, hogy mivel mi készítjük, tudjuk mi van benne, és ezekkel az összetevőkkel a mindennapokban is találkozhatunk, akárcsak a gyerkőcök. Így nem kell aggódni, ha a szájába veszi véletlenül csemeténk a gyurmát. Ételfestékkel pedig szebbnél szebb színekben pompázhat majd! A receptet alulra bemásoltam!
Persze kiégethető só-liszt gyurma is van, amit szintén ételfestékkel megfestve számos figura készíthető. Mi a konyhához gyártottunk sárgarépát, petrezselymet, paprikát, paradicsomot stb. hozzá. Ennek a receptjét is alább találjátok. Erről is van egy jó könyv, ami fellelhető a könyvtárban: Kiresné Vincze Ilona: Só-liszt csodák - innen van a recept is.
Ha már az ételfestéknél tartunk, rengeteg játékra alkalmas: festésre, ujjfestére, tappancsolásra. Nyomdázáshoz is lehet használni: egy krumplit kettévágtok, és mintát faragtok a nyers krumpliba, és ezt a festékbe mártva mehet is a mintakészítés :)!
Itt vannak méég a többfunkciós kartondobozokat: alkalmasak házikónak (ajtót és ablakot vágva rá és a bejáratot pléddel elfedve csodás móka!), de ugyanolyan jó gyerekkonyhának is: csak gázrózsákat kell rá rajzolni és egy-egy gombot a gáz kinyitásához/elzárásához.
Több könyvet is lehet még a témában fellelni. Egyik a könyvtárban is megtalálható: Simone Cave- Dr. Caroline Fertleman: Az okos baba - 100 játék és gyakorlat gyermekünk dinamikus fejlődéséhez. Ebben a könyvben 0-2 év közöttieknek számtalan játék van. Nekünk egyik kedvencünk is innen van: egy szikszalag segítségével a padlóra autópályát, vagy egy kis várost rajzolunk. Mi úgy szoktuk játszani, hogy van egy doboz, ahol mi lakunk, és van egy másik, ami apa munkahelyét jelképezi. Majd egyik pontból a másikba kocsikázunk, közbeiktatva a benzinkutat (ez egy cipősdoboz, amelybe szúrtam pár lyukat, és ebbe egy-egy madzagot kötöttem, így máris fel tudjuk tankolni az autót :)).
Hasznos játékokat, és információkat találtok még ebben a két könyvben is:
Deákné B. Katalin - Anya taníts engem
Jan-Uwe Rogger – Kell a gyereknek a Korlát.
Jó szórakozást Mindenkinek!
És íme az ígért receptek:
Főzött gyurma:
20 dkg liszt
10dkg só
2 kávéskanál citromsav
1 evőkanál étolaj
3dl víz
ételfesték
Az alapanyagokat egy lábasban összekeverjük és takaréklángon, állandó keveréssel főzzük. VIGYÁZAT, hirtelen sűrűsödik! Nem puding állagúnak kell lennie, hanem kis gombóc lesz majd belőle. Ne ijedjetek meg, ha csomós lesz, nem gond! Amikor már gombóc állagú lesz, a csomók eltűnnek! Majd sima lapra kikaparjuk (én a konyhapultra szoktam), és addig gyúrjuk, míg, szép sima, rugalmas nem lesz. Vigyázat! A belseje forró. Végül ételfestékkel lehet színezni. A festék kicsit fog, de nem vészes, egy-két mosogatás, és már tiszta is a kezed :). A pultot viszont jó tanácsként azonnal mosd le, mert ha már megszáradt, nehezebb a "színezéket" eltávolítani.
Kisüthető só-liszt gyurma recept:
3 bögre liszt – lehet rosszabb minőségű is
2 bögre só – jó minőségű kell, mert a durva szemű sókristályok megrepesztik a tésztás sütés közben1 ¼ bögre víz
Alaposan összekeverjük az anyagokat, közepesen lágy tésztát kapunk. Akkor jó, ha nem tapad a kezünkre.
Hasznos tanácsok:
- az elkészítés után nem jó egyből sütni, mert megdagad a tészta. Sütőlapra kitéve fűtési szezonban radiátoron vagy a közelében 1-2 napig kell szárítani, egyébként 1 hétig.- sütés időtartama 1-2 óra a legalacsonyabb hőfokon.
- Ha fel akarjuk fűzni/akasztani a formát, a nyers tésztát kell kiszúrni szívószállal.Ha pici lyukat fúrunk, sütéskor eltűnik majd.
- Az elkészült tésztát ne tegyük ki nagy nedvességnek (pl.: fürdőszobába), mert magába szívja a vizet és felpuhul.
- Ha a gyurma kiszáradt, nedves kézzel újragyúrható. Ha a kiszáradt gyurma eltörök, meg lehet ragasztani.
|