A farsang hossza minden évben változik, mivel a zárónapja Húsvét napjához kötődik. Vízkereszttől (január 6.) a Húsvétot megelőző 40 napos nagyböjt kezdetéig, azaz Hamvazószerdáig tart. Idén április 12-én lesz Húsvét, ez azt jelenti, hogy február 28-ig tart a farsangi szezon.
A "farsang" bajor-osztrák jövevényszó, a vaschang-ból származik. Első írásos jelentkezését 1283-ból, bajor-osztrák adatokból ismerjük. Magyarországon a farsang kialakulása a középkorra tehető, elsősorban német hatás eredményeként. Elterjedése valószínűleg 3 fő területen történt: a királyi udvarban, a városi polgárság és a falusi lakosság körében. A királyi udvarban jelentős volt az itáliai hatás, míg a másik két szinten német hatással kell számolni. Ezt az is bizonyítja, hogy a karnevál amely olasz jövevényszó -, bár számos európai nyelvben található, nálunk farsangként honosodott meg. A farsanghoz a karácsonyi ünnepkör után a leggazdagabb jelesnapi szokáshagyomány kapcsolódik. Legjellemzőbb eseménye az álarcos-jelmezes alakoskodás, mely majdnen minden farsangi szokásban előfordul.
Napjaink leglátványosabb farsangi alakoskodása Magyarországon a Mohácson lakó délszlávok csoportos úgynevezett busójárása. A magyar falu álarcos alakoskodása között feltűnnek az állatalakoskodások. Különösen kedvelt a medve-, ló-, kecske- és gólyaalakoskodás.
|